Zámek Hořovice

Tajemný Plešivec

Při svých cestách po Hořovicku na nepřehlédnutelný vrch nejde nenarazit. Výrazný hřeben zvaný Plešivec leží asi 4 km jihozápadně od Hostomic. Je opředen legendami, naplněn zlatem (prý), protkán minulostí a chráněn dobrým brdským duchem Fabiánem.

Přímo pod Plešivcem je autobusová zastávka Jince - Plešivec a o kousek dál na západ leží vesnička Rejkovice, kam vás doveze kromě autobusu i vlak. Z Plešivce se vám naskytne přenádherný výhled na všechny světové strany, za příznivého počasí i na Šumavu, Říp a dalekohledem i na Krkonoše. Není proto divu, že výstup na něj si dopřává čím dál více lidí. Viklan (ještě koncem 19. století skutečně tento dvoumetrový kolos stával na hrotu a povážlivě se kýval, poté byl zásahem blesku sražen), Čertova kazatelna, Fabiánova zahrada nebo Smaragdové jezírko patří k téměř povinným zastávkám všech návštěvníků Plešivce.

Poklady z doby bronzové

Magický vrch přitahoval lidi už odnepaměti. Toto v Čechách nejpočetnější naleziště bronzových depotů dokazuje, že v době knovízské kultury se Plešivec těšil mimořádnému zájmu. Hradiště, jehož valy jsou na Plešivci patrné, patří svou rozlohou k vůbec největším v Čechách. Středem pozornosti se Plešivec stal bohužel i v 19.století, poté, co místní lidé zjistili, že co kopnutí do země, to nějaký zajímavý nález. Takový pak ocenil kovář v Jincích nebo hořovičtí cvočkaři. Nejeden archeolog zapláče, když si uvědomí, co všechno asi tak oheň roztavil nebo dostaly děti na hraní. Naštěstí alespoň část nálezů darovali nebo prodali nálezci Národnímu muzeu v Praze. To novodobí hledači už tak uvědomělí nejsou.

Kdoví, jaká tajemství dodnes Plešivec střeží, vždyť ani pověsti se nevyprávějí samo sebou…

Říká se, že:

Dobrý duch Brdských lesů Fabián býval kdysi šlechticem. Svou milovanou ženu Medulínu si odvedl do svého hradu na hoře Baba. To se ale ani trochu nelíbilo bývalé Fabiánově milence. Protože to byla čarodějnice, hrad i jeho obyvatele začarovala. Hrad zmizel, z Fabiánovy ženy se stala bylinka zeměžluč a z Fabiána duch. Ovšem dobrý, který dodnes chrání Brdy. Někdy je mu však smutno a to se tu ozývá dlouhé žalostné houkání, které v žádném případě nenapodobujte. Zle by se vám vedlo. Na Plešivci má Fabián svou zahrádku, kde pěstuje neviditelné byliny. Medulína je zase ochránkyní lesních plodů.

Krkavčí skály jsou sídlem Hadí královny, která se čas od času proměňuje v krásnou mladou dívku. Jednou se prý do její jeskyně vkradl myslivec a chtěl jí ukrást korunku. Zaplatil za to životem.

Na Plešivec se slétaly čarodějnice z Brd a okolí a pořádaly tu své reje.

I skutečná Kubákova banda loupežníků tu svého času řádila. Ve zdejších skalních dutinách vyhrabali skrýše, tzv. „masné krámy“, kde zabíjeli a porcovali ukradený dobytek.

Na čertově kazatelně předváděl svá kouzla samotný čert. Nádherné město prý začaroval ve skály a suť.

Létal sem i drak z jineckého Koníčku. Sedl, odpočinul si a poté s táhlým hvizdem vzlétl. Na kterou chalupu v okolí dosedl, tu potkalo záhy neštěstí.

Na Plešivci sídlil i obr. Zakoukal se prý do dcery obra z Komorska a unesl ji. Ten se ale dcery nechtěl vzdát a mezi obry došlo k válce. Ta, kvůli které se to celé zvrtlo, se mezi ně vrhla a usmířila je. Tomuto místu se dodnes říká Na vratech.

Zlatý kůň z Nové Vsi pod Pleší, zahnaný k Plešivci chamtivými vesničany, je prý v Plešivci stále schovaný a spolu s ním i velký zlatý poklad.

Dodnes prý na Plešivci můžete vídat bludičky, permoníky nebo Bílou paní.